Застосування Ненасильницького спілкування у поліції – досвід Ізраїлю

8 жовтня 2018
Застосування Ненасильницького спілкування у поліції – досвід Ізраїлю

Сертифікована тренерка з Ненасильницького спілкування, колишня керівниця підрозділу Ізраїльської поліції Хаґіт Ліфшітц, розказала працівникам МВС України про досвід застосування інструментів Ненасильницького спілкування в поліції Ізраїлю під час зустрічі 21 вересня, що відбулася в МВС за ініціативи Радника Міністра внутрішніх сил України Юрія Тандіта.

Найбільшу частину зустрічі склала сесія питань-відповідей.

Один з основних принципів Ненасильницького спілкування у роботі поліції, за словами Хаґіт– це застосування важливого принципу Ненасильницького спілкування (ННС) – використання сили спільно з людьми на противагу застосуванню сили над людьми, що сприяє відбудові співпраці із громадою.

Тренерка також навела декілька прикладів із своєї практики та практики колег ізраїльської поліції:

До їхнього відділку часто телефонувала людина із постійними скаргами і вимогами – із різних приводів. Дійшло до того, що поліцейські почали впізнавати ту людину за голосом. Відповідали на її виклики вони дедалі більш неохоче. Одного разу слухавку підняв поліцейський, який і розповів цю історію. Вислухавши довгу скаргу, він вирішив відійти від стандартної схеми розмови, застосувати на практиці вивчене із ННС і висловити припущення щодо почуттів і потреб людини. Поліцейський запитав :

- Ви дуже занепокоєні, бо вам бракує безпеки?
- Так! Саме так! Нарешті! Це вперше за багато разів хтось із поліцейських мене зрозумів.
- І ви телефонуєте нам, сподіваючись, що ми зможемо дати вам більше захисту?
- Так, звісно!
- Дякую. Наступного разу, коли ми будемо патрулювати ваш район, вашому будинку ми приділимо особливу увагу. Як вам така ідея?
- Чудово! Нарешті хтось мене почув.

З того часу дзвінки припинились.

Коли поліцейський розповідав цю історію на заняттях, усі його колеги зітхнули з полегшенням – бо працюючи разом в одному відділку, добре знали людину, про яку йшла мова.

Інша історія була пов’язана із ситуацією домашнього насильства.

На виклик щодо домашнього насильства, поліція прибула на місце і затримала, чоловіка, який бив свою дружину. Цей чоловік опирався арешту.

Один із поліцейський вирішив застосувати ННС, відбувся приблизно такий діалог:

- Ви дуже розгнівані, бо ви геть не відчуваєте, що між вами і вашою дружиною є зв’язок? Вам дуже хочеться, щоб вона вас почула і зрозуміла?

- Так! Саме так!

- Так, розумію. Це прикро і ми докладемо всіх зусиль, щоби допомогти вам налагодити порозуміння. Та це трохи згодом, а зараз вам доведеться поїхати з нами до відділку. Але потім ми підшукаємо спеціаліста, який допоможе вам відновити зв’язок у вашій родині.Чоловік, трохи поміркувавши, добровільно погодився поїхати до відділку і там терпляче чекав на зустріч із соціальним працівником.

Хаґіт зауважила, що діалог і переговори не передбачають, що ми відмовляємось від застосування сили. Ми продовжуємо використовувати силу, у випадках, коли діалог перестає бути можливим – але ми прагнемо застосовувати мінімально необхідний її обсяг.

На фото: Юрій Тандіт, Хаґіт Ліфшітц під час зустрічі у МВСНа фото: Юрій Тандіт, Хаґіт Ліфшітц під час зустрічі у МВС

Довідка:

Хагіт Ліфшітц – ізраїльська сертифікована тренерка з Ненасильницького спілкування, фасилітаторка діалогу, практикує і навчає медіації в судовій системі. Хаґіт пропрацювала 22 роки у поліції Ізраїлю керівником навчального департаменту. З 1996 р. працює з палестинцями та ізраїльтянами, в миротворчих організаціях, вирішуючи конфліктні ситуації, фасилітує процес діалогу на основі ННС між різними полікультурними і полінаціональними конфліктуючими групами. Вона є автором кількох посібників для поліцейських, зокрема, із ведення переговорів. З «Простором Гідності» співпрацює з травня 2017 р., є однією з тренерів і асесорів Школи Інженерів Порозуміння.

Дивіться також

ХаґітЛіфшітц: "Я дуже надихаюся тим, що відбувається у цьому просторі." — 28 вересня 2018Дивіться також