Поліція Миколаївщини готується застосувати Ненасильницьке спілкування, засноване на гідності людини

13 лютого 2023
Поліція Миколаївщини готується застосувати Ненасильницьке спілкування, засноване на гідності людини

"Поліція Миколаївщини перебирає тренінгову естафету у лоні Нацполіції, з наміром опанувати техніки деескалації соціальної напруги та саморегуляції, базовані на Ненасильницькому спілкуванні, щоб застосовувати у своїй щоденній роботі з населенням для забезпечення безпеки і порядку, бо це допоможе заснувати її на повазі та гідності людини, як пріоритетах" – так пояснив основні мотиви запровадження тренінгової програми для Миколаївської поліції майор Михайло Морозов, начальник сектору превентивної комунікації Миколаївської поліції, координатор співпраці Поліції Миколаївщини з Українським Центром "Простір Гідності".


Тож 10-11 лютого дансько-український експерт-тренер з кризових комунікацій Карл Плеснер і співзасновниця Українського центру «Простір Гідності» Олена Ганцяк провели у м. Миколаїв для співробітників Миколаївської поліції 2-денний тренінг «Техніки кризової комунікації, засновані на процесі Ненасильницького спілкування».

У заході взяли участь представники різних підрозділів, як то сектору превентивної комунікації Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (Поліції діалогу), роти поліції окремого призначення, групи тактико-спеціальної̈ підготовки роти поліції окремого призначення, сектору реагування патрульної поліції та сектору протидії домашньому насильству відділу превенції.

Учасники у ході навчання мали великий вплив на формування тематичної структури тренінгу – із заявлених тренерами тем обирали ті теми, які найбільше відгукувалися їм у контексті служби за сучасних умов. Таким чином, тренери приділили достатньо уваги темі кризових переговорів, зокрема, представили і пропрацювали базові техніки деескалації емоційної напруги, відновлення соціальних зав’язків після травматичних подій та ін. У кожному тематичному блоці теорія чергувалася із практичними вправами, в яких співробітники поліції брали участь виключно добровільно, з можливістю обрати статус спостерігача.

За декілька днів після тренінгу поліцейські дуже схвально відгукнулися про тренінг, згадавши як про дещо незвичний для системи формат його проведення, так і про наповнення тренінгу – інтерактивний та інклюзивний стиль викладення тренером матеріалу, а також спектр тем, які подавалися учасникам через теорію, неодмінно підкріплену інтенсивними практичними симуляціями.

«Виявилося, що два дні тренінгу мені досить замало для такого матеріалу – було б добре працювати хоча б з тиждень», – зізнався старший сержант поліції окремого призначення Миколаївського РУП ГУНП Ігор Слободянюк, додавши, що навіть із цих двох днів насиченого навчання взяв багато важливого і корисного для себе і своєї служби, і вже почав використовувати деякі підходи на практиці».

Андрій Євдокимов, старший лейтенант поліції сектору превентивної комунікації відділу превенції визнав, що під час тренінгу отримав нові навички та вміння і це значно вплинуло на розвиток його свідомості, як перемовника, котрий діє в умовах нових тенденцій сучасного постіндустріального суспільства.

Світлана Чупак, психолог Миколаївської поліції діалогу відзначила сприятливу атмосферу проходження навчання – «Приємно було перебувати в одному полі з людьми, які знаходяться з тобою на одній хвилі, несуть в собі гармонію, внутрішній спокій і діляться своїм досвідом врегулювання конфліктів мирним шляхом, що базується на світовій практиці», зазначила вона. На думку Світлани, у роботі "Поліції Діалогу" особливо важливо уміти використовувати техніки комунікації, які знімають емоційне напруження, допомагають вирішувати конфлікти конструктивно й ефективно. На переконання психолога поліції діалогу, слово – це інструмент, що може обеззброїти людину зі зброєю, зрозуміти та допомогти у розв'язанні проблем мирним шляхом.

Карл Плеснер, котрий майже 5 років пропрацював у поліції Данії як медіатор у справах з відновного правосуддя, використовував у тренінгу приклади власної практики як зі сфери домашнього насильства, так і роботи з населенням під час масових заходів. «У роботі з людьми, які у суспільстві вважаються кривдниками, важливо уміти «виходити зі своїх черевик» і тихо вступати у поле людини, щоб могти побачити світ її очима, дізнатися про її життєвий травматичний досвід, що часто і є кореневою причиною її проблемного психоемоційного профілю» – каже тренер, пояснюючи техніки активного та емпатичного слухання, як базові у кризових комунікаціях. Учасники тренінгу також дізналися, що працівники правоохоронних органів країн Північної Америки та Західної Європи вже давно дедалі частіше використовують емпатичну техніку, як одну з ефективних компонентів своєї роботи на різних суспільних рівнях для зниження чи перетворення агресії людей.

«Я усвідомлюю, що цю війну не зупинити навіть через найефективніші комунікаційні техніки, та я глибоко переконаний – поліція сьогодні має бути готова до застосування Ненасильницького спілкування між собою, у взаємодії з людьми, та демонструвати іншим такий шлях взаємодії, що глибоко заснований на повазі гідності людини», – визнає майор Михайло Морозов, начальник сектору превентивної комунікації відділу превенції Миколаївського РУП ГУНП.

Тренінг було організовано Українським Центром Ненасильницького спілкування і примирення «Простір Гідності» в рамках проєкту «Розбудова миру та моніторинг конфліктів в Україні під час війни» у співпраці з організацією ПАКС-Нідерланди.

    

Фото з архіву ПГ та поліції Миколаївщини.


Інформація про Карла Плеснера (Данія–Україна) – міжнародний спеціаліст з відновлення соціальних зав’язків у деструктивних подіях, сертифікований спеціаліст з кризових переговорів (Міжнародна асоціація переговорів із визволення заручників, США), сертифікований тренер з Ненасильницького спілкування (CNVC, США), медіатор, фасилітатор діалогів, фахівець з відновлювального правосуддя. Партнер ГО "Простір Гідності", спів-засновник і головний тренер навчальної програми кризових фахівців "Школа Інженерів Порозуміння" (Київ, Україна).