"Педагогіка миру" – зерно, посіяне в зрощення діалогу всередині суспільства

31 жовтня 2019
"Педагогіка миру" – зерно, посіяне в зрощення діалогу всередині суспільства

Завершився проект «Педагогіка миру», який Простір Гідності здійснював у 6 регіонах України разом Інженерами порозуміння за підтримки Громадська служби миру (CPS) і Німецького Товариства міжнародного співробітництва (GIZ). За півроку роботи було проведено 65 воркшопів з миробудівних технік, а запитів було близько сотні. Така продуктивність стала можлива завдяки активності десяти Інженерів Порозуміння, які і фасилітувати ці освітньо-практичні заходи на запрошення організацій і громад із Запоріжжя, Харківщини, Дніпропетровщини, Донеччини, Луганщини та міста Київ. Головна мета проекту – підтримати неприбуткові організації та громади у їхньому бажанні навчитися виходити з конфліктних ситуацій через налагодження діалогу між усіма зацікавленими сторонами.

Найбільше цікавилися і брали участь у воркшопах соціальні працівники, представники ювенальної поліції, співробітники місцевих органів самоврядування, медичних установ, фахівці, які працюють у напрямку інклюзії, одним словом – ті, хто щоденно спілкується з людьми, які потребують різного роду підтримки, переходячи через складні життєві обставини.


Воркшоп у м.Рубіжне, Інженер Порозуміння Олег Іванов

«На наші воркшопи люди вже чекали, адже перед тим, як отримати підтвердження щодо фінансування проекту, ми провели адвокаційну і підготовчу роботу, поширили інформацію про Інженерів Порозуміння, чим вони займаються і які результати їхньої роботи. Тож, коли ми вийшли «в поле», ми вже мали чимало запитів на проведення воркшопів», – розповідає координатор проекту від «Простору Гідності» Анна Мальона, – «Спочатку ми запитували наших партнерів – Міністерства соціальної політики України, хто у їх сфері має інтерес до таких заходів і нам порадили йти на периферію, безпосередньо до тих, хто забезпечує надання послуг людям і разом з тим не має доступу до якісного безкоштовного навчання».

Завдяки заощадливому підходу Інженерів Порозуміння і співпраці донора, продуктивність проекту вдалося збільшити на третину – замість 48 запланованих воркшопів вийшло провести аж 65. А отже, більше людей отримали можливість здобути нові знання й навички, щоб по-іншому взаємодіяти в конфліктних ситуаціях, які так часто супроводжують робочі будні.


Воркшоп у Слов'янську

Учасники воркшопів часто самі виснажені і навіть вигорілі через специфіку своєї щоденної тяжкої праці. За словами Інженерів Порозуміння, досить глибокою була робота з освітянами, оскільки вони самі не вислухані, часто – емоційно виснажені, і найперше їм самим потрібна емпатія і розуміння. Через емпатію Інженери Порозуміння налагоджували зв’язок і допомагали інакше поглянути на ті непрості ситуації, з якими вчителі зустрічаються щоденно.

«Для нас також стала несподіванкою майже одноголосна позитивна оцінка від учасників – лише 1-2% відгуків були нейтральними або відображали певне незадоволення. Отже, ми робимо висновок, що суспільство має інтуїтивний запит на якісно інші підходи до взаємодії у складних і конфліктних ситуаціях, а Ненасильницьке спілкування через кваліфікованого і досвідченого фасилітатора здатне принести полегшення і запропонувати потрібне рішення», – каже Анна.

За свідченнями багатьох Інженерів Порозуміння воркшопи також стали цінною точкою входу до подальшої фасилітації діалогів у регіонах. Та глибока довіра і взаємодія, які встановилися з громадами та неприбутковими організаціями в процесі роботи часто призводили до продовження співпраці - по завершенню навчання представники громад і НУО зверталися до Інженерів Порозуміння за підтримкою виходу з інших конфліктних ситуацій.


Підсумкова зустріч по проекту з представниками CPS, GIZ 

«Педагогіка миру» – це перший завершений проект CPS в Україні, а його позитивні результати дають надію на те, що на досвід проведених воркшопів можна нанизувати суміжні і додаткові навчальні і практичні програми та поширювати цю практику серед інших громад. Андріі Трубчак, Радник з питань розбудови миру «Громадської служби миру» поділився своїми враженнями щодо результатів реалізації проекту:

«Інженери Порозуміння мали велику честь і привілей скористатися комплексною програмою навчання і у них була змога поділитися своїми знаннями, досвідом і здібностями з іншими людьми. Це можливість для них як для тренерів/фасилітаторів спробувати себе в різних ролях і експериментувати з різними темами, підходами, методиками і цільовими групами, а також цей досвід однозначно цінний для учасників у яких була змога ознайомитися з різними аспектами миропобудови і трансформації конфліктів.

Не просто говорити про мир, особливо коли Україна перебуває в ситуації війни. Але інфраструктура миру охоплює всі рівні суспільства і поєднує шляхи миропобудови для формування платформи для конструктивного налагодження відносин між сторонами. Цей багаторівневий підхід відображає інклюзивність, яка кидає виклик традиційним уявленням щодо того, яким має бути офіційний представник сфери миротворчості на будь-якому рівні.

У цьому розумінні, підхід окремих Інженерів Порозуміння, які мають рік інтенсивної підготовки, до роботи з людьми професійних груп (педагоги, соцпрацівники, психологи, фахівці, причетні до створення навчальних програм та інші) є важливим внеском у формуванні культури миру і ненасильства в українському суспільстві і поступово це переналаштовує соціальну структуру спільноти.

Після участі у груповій рефлексії та оцінці проекту, є відчуття того, що група прагне навчання, подальшого удосконалення навичок, виходячи зі свого досвіду. Хочеться спостерігати за тим, як надалі Інженери Порозуміння будуть інтегрувати освітні елементи у діалогові ініціативи, сприятимуть у формуванні мирних ініціативних груп чи комітетів на місцях, а також будуть залучені в різні процеси та структури на рівні громад»


Презентація результатів проекту "Педагогіка миру", зустріч з партнерами