Хочеш навчитися вирішувати конфлікти мирно?

15 липня 2020
Хочеш навчитися вирішувати конфлікти мирно?

Останні роки ми у привітаннях часто бажаємо один одному миру. В країні, де ведуться бойові дії, гинуть люди — припинення вогню — це та мрія, яка для багатьох є першочерговою. Бо дуже боляче оплакувати, сумувати, злитися, а більше хочеться спокою, розуміння, співпраці та розвитку.

Але що таке мир? Він не приходить сам собою. Щоб вирішувати конфлікти будь-де — у сім’ї, з сусідом, у громаді, між країнами — потрібно усім сторонам прикладати багато зусиль, бути свідомими у виборі — боротися чи співпрацювати.

Саме для цього в Україні з’явився унікальний навчальний майданчик — Школа «Інженери Порозуміння». З 2017 року Школа надає повний цикл теоретичних знань та практичних навичок миропобудови й порозуміння. Слухачі вивчають інструменти діалогу, медіації, фасилітації, кризові переговори та багато іншого. Все те, що стає основою для роботи з конфліктами різного рівня.

Викладачі-тренери та ментори Школи — фахівці з різних куточків світу, які не просто знають теорію, а самі занурювалися у військові конфлікти та є практикуючими медіаторами й фасилітаторами, які вирішують суперечки альтернативними способами.

З самого початку роботи Школи брати участь у навчанні мали право кандидати, які проживають у регіонах, найбільш чутливих до військового конфлікту. А цього року вперше до участі у програмі запрошуються кандидати з усіх областей України!

Хто такий Інженер Порозуміння?

Сьогодні в Україні працюють 24 фахових випускники, яких Школа підготувала за три роки свого існування. Чимало громадських організацій та представників місцевого самоврядування із вдячністю згадують про співпрацю з Інженерами Порозуміння й звертаються до ГО «Простір Гідності» із запитами про діалогову співпрацю та залучення сертифікованих учасників Школи до вирішення конфліктних перемовин у своїх регіонах.

Навчальна програма проєкту передбачає здобуття учасниками Школи навичок з Ненасильницького спілкування, медіації, фасилітації діалогів, кризових переговорів та ін. Їх можна назвати «майстрами з налагодження міжлюдських відносин», а лід-тренер Школи ІП, сертифікований тренер з Ненасильницького спілкування та сертифікований спеціаліст із кризових переговорів Карл Плеснер порівнює уміння Інженерів Порозуміння з майстерністю автомеханіка: «Коли у вас ламається автівка, важливо, щоб вона була полагоджена, і її можна було безпечно використовувати. З таким питаннями допомагають на автосервісі. Подібне можна сказати й про суспільні взаємини: коли вони руйнуються чи напружені, Інженер Порозуміння знає, як налагодити зв’язки у конфліктах, що завдають людям шкоди та болю. Наші випускники допомагають учасникам конфлікту комунікувати між собою, щоб вони могли вирішувати разом складні ситуації у мирний спосіб, замість протистояти і боротися один з одним».

Для прикладу, одна очільниця організації, що опікується гуманітарними питаннями на Донбасі, потрапила до нерозв’язної конфліктної ситуації з керівництвом міста, і це суттєво перешкоджало ефективній роботі. Вона запросила Інженерів Порозуміння допомогти їй розібратися в обставинах, що склалися. В результаті конфлікт було вичерпано, сторони почули одна одну та зуміли досягнути порозуміння.

«Було дуже цікаво спостерігати за роботою Інженера Порозуміння. Мені б дуже хотілося уміти використовувати інструментарій Інженерії Порозуміння у своєму повсякденному житті! Все, що відбулося, корисно для мене. У присутності фахівця з діалогу процес проходив безпечніше, надійніше та конструктивніше. Важливо також, що у спілкуванні десь зникла агресія», — розказала очільниця ГО.

Слухачка Школи і учасниця групи № 4, яка зараз проходить практику, після тренінгового блоку, ділиться своїми враженнями про навчання. Коли розпочалася війна Аліна Котенко з Луганської області прийняла рішення виїхати за межі тимчасово окупованої території. Вона десять років практикує як психолог, але зіткнувшись особисто з новими викликами, почала шукати інші інструменти, які б зменшували напругу у суспільстві загалом.

«У мене великий досвід групової терапії, особистих трансформацій моїх клієнтів, але в цій програмі вийшло так, що мої очікування були одні, а те, що я тут отримую, в рази їх перевершує! Здобуваючи теорію — як діяти усередині конфлікту, ми проходимо особисту трансформацію. В групі встановився глибокий зв’язок між її учасниками, — це допомагає знаходити внутрішні больові точки і безпечно, з користю для особистого розвитку, проживати їх. Дуже цінно та ефективно, що ми на практиці робимо одразу те, що нам розказують в теорії» — ділиться про своє навчання у Школі ІП Аліна Котенко.

Черговий набір до групи № 6 триватиме до 2 серпня 2020 року.

Деталі та форма подачі заявки на участь знаходиться за посиланням: https://peaceengineers.com

Для відібраних учасників пропонується навчання на безоплатній основі.

Довідково: Програму «Школа „Інженери Порозуміння“» в Україні реалізовує ГО «Центр Ненасильницького спілкування та примирення „Простір Гідності“» в рамках міжнародного проекту „Діалог задля вирішення конфліктів“ спільно з ПАКС (Нідерланди) та за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.


Дивіться також