Хагіт Ліфшітц: «Я дуже надихаюся тим, що відбувається у цьому просторі»

25 вересня 2018
Хагіт Ліфшітц: «Я дуже надихаюся тим, що відбувається у цьому просторі»

Цього вересня своїми знаннями з майбутніми Інженерами Порозуміння ділилася сертифікована тренерка з Ненасильницького спілкування (ННС) з Ізраїлю Хагіт Ліфшітц.

Вона – учениця засновника методу ННС Д-ра Маршалла Розенберга (США), познайомилась з його методом ННС, працюючи на керівній посаді у ізраїльській поліції. Після навчань почала практикувати ННС з групами на праці. Особливе місце у тренінгах Хагіт займає робота з примирення між палестинцями та ізраїльтянами.

Спочатку Хагіт коротко розповіла учасникам Школи про історію Ізраїлю, ситуацію з палестинцями. Вона дотримується позиції, що палестинцям потрібно віддати спірну територію Ізраїлю.

Більшість ізраїльтян дотримуються протилежної думки, мотивуючи свою позицію тим, що ця земля обітована і там багато ізраїльських поселень. Ці поселення переплелися з палестинськими і тепер важко розмежуватися. Конфлікт триває десятиліттями.

80 відсотків ізраїльтян прагнуть миру. Але політична ситуація не сприяє миру. Ізраїльтяни бояться, вони не довіряють палестинцям. «Я із початкового етапу досліджую потреби цих груп. Працюючи з активістами, я їм раджу чітко розуміти, що саме вони хочуть донести людям. В той же час вони повинні намагатися зрозуміти, які потреби є у тої аудиторії, до якої вони звертаються», – говорить Хагіт.

Чесність, що лякає

Одна із тем тренінгу Хагіт для майбутніх Інженерів Порозуміння – «Чесність, що лякає». Ненасильницьке спілкування передбачає, що ділячись своєю чесністю, ми також  готові приймати чесність інших людей. Для цього слід уважно вислухати людину, а потім переповісти цій людині сказане нею. Важливо, щоб у людей з’явилося відчуття, що вони почуті. Це – непросто, бо часто люди, переповідаючи, хочуть одночасно висловлюватися, сперечатися, додають свої думки. Над усім цим процесом стоїть фасилітатор – Інженер Порозуміння. Для того, щоб це виходило у нього щиро і фахово, він, перш за все, повинен бути в контакті зі собою, бути свідомим своїх почуттів та потреб у кожному моменті, уміти щиро співпереживати іншим.

Хагіт Ліфшітц підкреслює, що вивчаючи Ненасильницьке спілкування, учасники перш за все вивчають як чути самих себе. Майбутні Інженери Порозуміння отримали від Хагіт особливий «бонус» – взяти участь у супервізіях, які вона проводила з українськими фасилітаторами та медіаторами.

Враження учасників від тренінгів Хагіт Ліфшітц

 «Для мене дуже цінною була практика. Сподобалось, що вона була інтенсивною. У мене таке враження, що ми, працюючи ці чотири дні з Хагіт, займалися цілий місяць». «Після першого модуля, Карл [Карл Плеснер] та інші тренери Школи намалювали нам скелет, а Хагіт допомогла нам нарощувати на ньому м’язи».

 «Мені була дуже цікава думка, що ми самі відповідаємо за своє особисте щастя і чим кращий зв'язок із самим собою, тим кращий зв'язок з іншими людьми». 

«У мене були питання, з якими я прийшла сюди і я намагалася знайти відповіді на першому модулі. Ці чотири дні дали відповідь на щось дуже цінне для мене». 

«Я почуваю себе щасливою і натхненною, відчула новий досвід життя для себе. У ці дні вдалося відчути, що ми порозумілися. Я натхненна рухатись далі».

 «Я тепер зрозумів, що ННС – це мова серця».

Враження Хагіт

"Я щаслива тут знаходитись, але слово щаслива не передає всього того, що я хочу сказати. Я думаю, що декотрі з учасників Школи “Інженери Порозуміння” знайдуть свої особисті шляхи для продовження роботи у цьому напрямку. Особливо тому, що я знаю, що вони вже залучені у певні соціальні проекти. Я дуже надихаюся тим, що відбувається у цьому просторі. Ви намагаєтесь поширювати знання Ненасильницького спілкування у суспільство через цей майданчик. Може це займе більше часу, ніж ви хочете. Та все ж люди краще зрозуміють Ненасильницьке спілкування, побачать, що воно дієве, може працювати на різних пластах суспільства."

Коротко про Хагіт Ліфшітц

Народилася в Ізраїлі. Після завершення навчання працювала на керівних посадах у ізраїльській поліції. У 1996 році познайомилась з д-ром Маршаллом Розенбергом, американським психотерапевтом, послідовником гуманістичної психологічної школи Роджерса та засновником методу ННС. Почала використовувати метод ННС у своїй праці, а після виходу з поліції працює тренером у сфері комунікації (ННС) з примирення та відновлення втрачених соціальних зав’язків після насильницьких конфліктів. Малює з дитинства, любить в'язати та подорожувати.

Матеріал підготувала Данута КОСТУРА


Дивіться також